کلينيک يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی
صفحه اصلی سیستم پذیرش کلينيک توانبخشی يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی 

ویژگی های کفش طبی مناسب چیست؟

امروزه در بسیاری از مراکز و فروشگاه های عرضه کیف و کفش ، کفش هایی با عنوان کفش طبی به فروش می رسد . حال این کفش ها طبی هستند یا نه ، مسئله ای است که باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد .

کفش طبی وسیله ایست درمانی که به عنوان درمان یک عارضه یا ناهنجاری ، جانشین دارو می شود . به عبارت دیگر کفش طبی داروی یک بیماری در پا است . کفش طبی واقعی انواع مختلفی دارد ، که براساس نیاز بیمار و بر طبق نظر و تجویز پزشک برای مشکل موجود در پای بیمار ساخته می شود . در حقیقت کفشی که برای یک عارضه خاص و برای یک فرد ساخته می شود ممکن است برای فرد دیگری مناسب نباشد و اصلا جنبه درمانی و طبی نداشته باشد . برای مثال در یک فرد نیاز به این است که پاشنه کفش با ارتفاع بیشتری ساخته شود حال ممکن است در فرد دیگری مجبور باشیم کفش طراحی کنیم که ارتفاع پاشنه حتی از قسمت جلوی آن کم تر هم باشد . پس کفش طبی کفشی است که برای درمان یک ضایعه یا ناراحتی در پا استفاده می شود ، نه کفشی که صرفا ظاهر طبی داشته و تنها خصوصیت آن سبکی باشد.

اگر از فروشندگان کفش طبی بپرسیم ، کفش طبی شما چه ضایعه ای را درمان می کند و طبق نسخه کدام پزشک آنرا تحویل می دهید چه پاسخی خواهند داد ؟ آیا می توان شبه دارو را به عنوان دارو به فروش رساند؟ مسلما نه !!

به اعتقاد ما ، نه تنها فروش این نوع کفش های به ظاهر طبی خیانت محسوب می شود بلکه خریداران این کفش ها هم تنها با صرف هزینه های اشتباه ، در خصوص سلامتی خود خیانت می کنند .

همانطور که اشاره شد کفش طبی برای هر فرد به صورت خاص و براساس نیاز بیومکانیک بدن او طراحی می شود اما در کل باید خصوصیات کلی زیر را داشته باشد .

1. پهنا و اندازه کافی toe box : قسمتی که انگشتان در آن قرار می گیرند toe box نام دارد و باید به اندازه کافی فضا داشته باشد تا حرکات مفاصل متاتارسوفالانژیال را مختل نکند.همچنین بلندترین انگشت پا باید به اندازه کمتر از نیم سانتی متر با انتهای جلوی کفش فاصله داشته باشد .

2. کفش باید Counter قوی و محکم داشته باشد Counter به قسمتی از کفش گفته می شود که پاشنه پا را در بر می گیرد . پای بعضی افراد در هنگام تحمل وزن دچار والگوس و واروس می شود در این وضعیت پاشنه پا و مفصل ساب تالار الایمنت نامناسب به خود می گیرند ، پس کفش باید در قسمت پاشنه پا به اندازه کافی ثبات و استحکام داشته باشد تا از انجام حرکات ناخواسته در پا جلوگیری کند .

3. پاشنه مناسب : ارتفاع پاشنه در مردان 2-3 سانتی متر و در زنان 3-4 سانتی متر برای افراد نرمال مناسب است . اما در صورت وجود ضایعه یا بیماری در پا ، این ارتفاع متفاوت خواهد بود ، علاوه بر آن میزان سختی یا نرمی و حتی پهنای پاشنه ، براساس نیاز و ضایعه فرد تعیین می شود . ممکن است پاشنه کفش در طرفی پهن تر از طرف دیگر تعبیه شود تا از پیچ خوردگی در آن سمت جلوگیری کند یا اینکه یک طرف پاشنه نسبت به طرف مقابل ارتفاع بیشتری داشته باشد . همچنین ممکن است قسمت خلفی پاشنه گرد یا صاف باشد . که همه موارد فوق براساس نیاز فرد متغیر خواهد بود .

4. کفش مناسب باید قوس های کف پا را حفظ کند : در پای انسان به طور عمده سه قوس وجود دارد قوس طولی داخلی ، قوس طولی خارجی و قوس عرضی . کفش مناسب باید هر کدام از این قوس ها را به صورت مناسب حفظ کند همچنین در صورت نیاز باید در داخل کفش متاتارسال پد و متاتارسال بار نیز تعبیه شده باشد .

شکل و جنس زیره کفش نیز براساس نیاز بیمار تعیین می شود که ممکن است چرمی یا پلی یورتان و … باشد . زیره کفش در مواردی به صورت راکر و گرد طراحی می شود . اما اینکه اوج قوس راکر در کجای پا قرار گیرد نیز در هر فرد و هر ضایعه متفاوت است .

• تمامی موارد فوق مباحثی هستند که در مورد کفش طبی مطرح می شوند و تفاوت کفش طبی را با سایر کفش های معمول مشخص می کنند.

• در کل کفش طبی دارویی برای درمان و یا حتی جلوگیری از ایجاد یک ضایعه است .

• تعیین نوع کفش طبی نیاز به تخصص و تجربه دانشگاهی دارد و چیزی نیست که به راحتی در مورد آن در داخل فروشگاه تصمیم گیری شود .