کلينيک يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی
صفحه اصلی سیستم پذیرش کلينيک توانبخشی يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی 

Decompression and Distraction System چیست؟

اختلالات ستون فقرات در هر سطحی ( Cervical/Thoracic/Lumbar ) چه ناشی از انحرافات و دفورمیتی ها و چه بعلت اختلالات مربوط به کانال نخاعی باشد می تواند درمان جراحی یا Conservative داشته باشد که در هر روش درمانی رویکردهای نوینی وجود دارد.

آن دسته از اختلالات مذکور که نیاز به مداخلات جراحی ندارند می توانند با تکنولوژی جدید Decompression and Distraction System به خوبی درمان پذیرند.

این تکنولوژی پیشرفته ترین متد در درمان Disc Herniation و Posture Deviation می باشد .

در این روش بیمار به حالت Supine روی تخت خوابیده سپس این دستگاه فرد را به زاویه 15- درجه می برد تا فشار وزن را از روی سگمان های ستون فقرات بردارد. حال با توجه به نوع عارضه ، پروسه درمانی مناسب انتخاب می شود .

در درمان Disc Herniation با ثابت نگه داشتن End Point های ستون فقرات ، نیرویی از طرف Roller بصورت Target وارد می شود و باعث تراکشن سگمان مورد نظر خواهد شد که بدلیل ثابت بودن پاها و نیز شیب 15- درجه تخت ، این نیرو باعث فاصله گرفتن دو مهره مجاور از هم و ایجاد خاصیت ساکشنی و مکشی در فضای مفصلی می شود .

در این صورت Intra Disc Pressure از 60 کیلو پاسکال تا 100- کیلو پاسکال کاهش می یابد ادامه این روند در جلسات متعدد علاوه بر بهبود Circulation و هیدراتیشن که در Regeneration دیسک نقش بسزایی دارند باعث جذب قسمت بیرون زده نوکلئوس پولپوزوس به داخل می شود .

صرفنظر از تمام موارد ذکر شده حرکت Roller در طول ستون فقرات همراه با اعمال نیرو و ایجاد تراکشن باعث می شود کلاژن ها در طرفین دیسک نزدیک به End Plate ها صف آرایی کنند و روند بهبود و ریکاوری دیسک را سرعت بخشند .

یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش قابل توجه فشار داخل دیسک ها می شود کوتاهی عضله Illio Psoas در اثر نشستن های طولانی مدت و کاهش تحرک در زندگی صنعتی امروز می باشد. با توجه به Origion و Insertion این عضله ( از ترانسورس پروسس مهره های لومبار تا Femor Greater Trochanter ) ، کوتاهی آن تولید یک نیروی Compressor و نیز اکستنسور در مفاصل ناحیه لومبار می کند که این نیروها در بالا بردن فشار داخل دیسک ها و نیز تسریع روند Dehydration و تخریب دیسک نقش بسزایی دارند.

در Decompression and Distraction System ، عضله Psoas Major و سایر عضلات Lumbo Pelvic (کوادراتوس لومباروم ، ایلیاکوس ، پسواس مینور ) توسط اعمال نیروهای سه بعدی تحت Stretch قرار می گیرند تا با طویل سازی این عضلات ، کاهش هر چه بیشتر فشار داخل دیسک میسر شود.