کلينيک يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی
صفحه اصلی سیستم پذیرش کلينيک توانبخشی يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی 

کلینیک پای دیابتی

دیابت ، بیماری بسیار شایع قرن اخیر ، که در دنیای امروزی با کاهش تحرک افراد جامعه روز به روز شیوع بالاتری پیدا می کند . در بیماری دیابت ، با بالا رفتن قند خون ، عروق بدن مخصوصا” آنهایی که به اندام های انتهایی خونرسانی می کنند ، شکننده و آسیب پذیر می شوند.


از طرف دیگر کاهش حس در اندام های تحتانی و به وجود آمدن بیماری مفصل شارکو، نه تنها فرد دیابتی را با زخم پا ، عدم تعادل ، بدشکلی پا و … مواجه می کند بلکه در این افراد خطر قطع عضو و آمپوتاسیون را نیز بالا می برد . در موارد که کاهش حس و بیماری مفصل شارکو وجود داشته باشد ، مطمئنا استفاده از یک پوشش کاملا مناسب برای پا ها ضروری خواهد بود تا به وسیله آن بتوانیم ، از به وجود آمدن زخم و آسیب های ناخواسته جلوگیری کنیم . استفاده از کفی یا کفش مناسب در این عارضه باعث کاهش فشار وارده به زخم می شود .
در بیماری دیابت و عارضه شارکو ، توزیع نرمال وزن و فشار کف پا با حالت طبیعی تفاوت دارد به همین دلیل نحوه توزیع فشار در کف پای افراد دیابتی اهمیت دارد . زیرا قسمت هایی از کف پا به دلیل تغییر شکل آن ، متحمل فشار غیر طبیعی و نا خواسته زیادی می شوند که به دنبال عدم وجود حس ، فرد متوجه این فشارها نمی شود و اقدامی در جهت رفع آنها نمی کند به همین دلیل قادر نیست از به وجود آمدن زخم فشاری در پا جلوگیری کند .


وارد آمدن فشار طولانی مدت به نقطه خاصی باعث ایجاد پینه پوستی می شود . در افراد دیابتی ، در عمق محل پینه ، بافت شروع به فاسد شدن می کند و پس از مدتی به صورت زخم خود را نشان می دهد . اگر قبل از ایجاد زخم تشخیص داده شود ، بسیار راحت تر می توان از به وجود آمدن مشکلات ثانویه جلوگیری کرد اما در صورت ایجاد زخم نیز بیمار باید در کنار درمان دارویی از کفش مناسب استفاده کند تا فشار از قسمت های تحت فشار برداشته شود و زخم بهبود یابد . در پای دیابتیک ، نه تنها نحوه توزیع وزن مغایر با پای طبیعی است بلکه شکل ظاهری آن نیز دچار تغییر و دگرگونی شده است . پاهای دیابتیک معمولا حجم بسیار بزرگتری نسبت به پای سالم دارند ، این پاها هم از لحاظ پهنا و هم از لحاظ ضخامت ، بزرگتر از حد طبیعی اند .

پس درساخت کفش و کفی ، در جهت کاهش اعمال فشار از روی زخم و نیز نرمال سازی و یکنواخت سازی توزیع فشار برای این پاها ، علاوه بر توجه به نحوه توزیع فشارها ، باید به پهنا و ضخامت پا نیز دقت کرد . زیرا اگر بدون در نظر گرفتن پهنای پا اقدام به طراحی و ساخت یک کفی کنیم تا توسط آن فشار را از قسمت خاصی از پا برداریم و در مناطق سالم تر توزیع کنیم ، آنگاه خود کفی در لبه های داخلی و خارجی باعث اعمال فشار ناخواسته به کف پا خواهد شد . دراین شرایط ، کفی ، نه تنها مناسب نخواهد بود بلکه عارضه را تشدید کرده و فرد را مستعد زخم های فشاری بعدی ناخواسته نیز می کند .
ما در کلینیک یکتا ، پای دیابتی را از نظر نحوه توزیع وزن ، آنالیز و اسکن می کنیم تا محل دقیق نیروهای فشاری و COP (Center Of Pressure) را مشخص کنیم .

بعد از مشخص شدن محل دقیق فشارها و جای زخم و نیز نقاط خطرناک ، پای فرد را توسط دوربین های پیشرفته از سه جهت مورد بررسی قرار می دهیم تا حجم و شکل پا را به صورت دقیق و درست اندازه گیری کنیم سپس اطلاعات و داده های اندازه گیری شده را برای تراش قالب پا به دستگاه CNC می دهیم . دستگاه قالب پای فرد را طبق الگوی سه بعدی تراشیده و آماده می کند . سپس بر روی قالب فرد کفی یا کفش مناسب ساخته می شود .


ضمنا” برای بهبود گردش خون پای دیابتی در این مرکز از دستگاه VCT استفاده می شود که در مطالب مربوط به بخش فیزیوتراپی توضیح داده شد .