کلينيک يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی
صفحه اصلی سیستم پذیرش کلينيک توانبخشی يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی 

پروتز چیست؟

پروتز به وسیله ای اطلاق می شود که جایگزین اندام یا عضو از دست رفته شده، تا اندام یا عضو بتواند تمام یا بخشی از عملکرد از دست رفته را بدست آورد.

فقدان یک عضو ممکن است بر اثر جراحی قطع عضو ، نقص مادرزادی، تصادفات و غیره بوجود آمده باشد. پروتز پا ( پای مصنوعی ) ، پروتز دست ( دست مصنوعی ) از مهمترین اندام ها مصنوعی می باشند که می توان از انواع پروتزهای پای پیشرفته به پاهای مصنوعی هوشمند و پروتزهای ورزشی اشاره کرد.

از پیشرفته ترین دست های مصنوعی ( پروتز دست ) ، می توان به دست های مصنوعی الکترونیکی ، دست مایوالکتریک و پروتز دست هوشمند و دست های مصنوعی نوع مکانیکال و زیبایی نام برد ( مایوالکتریک ، تاچ بایونیک )

پروتزها را متناسب با محل قطع عضو در دو دسته پروتزهای اندام فوقانی و تحتانی تقسیم بندی می نمایند.
پروتزهای اندام فوقانی
در سطوح مختلف قطع انگشتان، قطع از مچ دست، قطع زیر آرنج، قطع روی آرنج، قطع بالای آرنج و قطع شانه.
پروتزهای اندام تحتانی
شامل پروتز پنجه(partial foot)، سایم(syme)، زیر زانو(Transtibial Prosthesis_Below knee Prosthesis)، روی زانو(Knee Disarticulation)، بالای زانو(Above knee Prosthesis_Transfemoral Prosthesis)، لگن (Hip Disarticulation) و مکمل.

وظیفه این پروتزها برگرداندن عملکردهای عضو از دست رفته تا حد ممکن می باشد که در اندام تحتانی عمده ترین وظیفه تحمل وزن است. این پروتزها بسته به محل قطع عضو و قطعات به کار گرفته شده و توانایی های باقیمانده، به فرد اجازه راه رفتن به صورت نسبتا عادی و راحت را خواهند داد.
این نکته مهم است که باید نیازها و ترجیحات یک فرد دچار قطع عضو به طور واضح شناخته شود و نیازهای عملکردی و فعالیت هایش قبل از تجویز پروتز مشخص باشد.
درپی اصرار زیاد افراد آمپوته که مایل بودند در فعالیت های ورزشی شرکت کنند پروتزهای سبکتر، قوی تر با عملکرد داینامیکی بیشتر گسترش یافتند.