کلينيک يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی
صفحه اصلی سیستم پذیرش کلينيک توانبخشی يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی 

پروتز اندام فوقانی

زیبایی
علاوه بر جنبه زیبایی، وظیفه حفظ تعادل بالاتنه بدن که بر اثر قطع عضو دچار عدم تعادل وزنی می شوند به عهده دارد.
برای ساخت پروتزهای زیبایی با استفاده از تکنیک های خاص ، مراحل قالبگیری و اندازه گیری و ساخت رنگ پوست فرد انجام شده ، پس از طراحی و ساخت پروتز ، پروتز سیلیکونی نهایی ، دوباره رنگ آمیزی و اصلاح شده و تمام جزئیات مانند ناحیه مفصل ، دور ناخن ها و رگ های خونی ، کار می شود .

در ادامه با استفاده از موی طبیعی خود فرد مرحله ی کاشت مو بر روی پروتز و نیز ساخت ناخن که از جنس آکریلیک بوده و از لحاظ سختی به ناخن طبیعی شباهت زیادی دارد انجام می گیرد. در نهایت نحوه ی استفاده و فیتینگ و چگونگی مراقبت از پروتز به فرد آموزش داده می شود .
با توجه به اهمیت این نوع پروتز و کاربرد زیاد آن در جامعه،توضیحات کامل تر در رابطه با پروتزهای زیبایی در زیر ارائه می شود.

پروتزهای زیبایی (سیلیکونی)
یاد آوری این نکته مهم است که منظور از به کارگیری پروتز تنها بازیابی عملکرد فیزیکی عضو از دست رفته نیست و در بعضی از موارد هدف از جایگزینی عضو از دست رفته با پروتز ، زیبایی ظاهری نیز هست . در خصوص پروتزهایی مانند پروتزهای اندام تحتانی ، هدف عمده از جایگزینی آنها ، کمک به عملکرد حرکتی فرد آسیب دیده است ، اما در پروتز های صورت و چشم ، هدف عمده از نصب آن حفظ زیبایی ظاهری فرد است و در قطع عضوهای قسمتی از دست و یا پا علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری ، قسمت عمده ای از عملکرد اندام به حالت طبیعی نزدیک می شود . در حقیقت هر قدر در گذشته هدف از قرار دادن پروتز تنها کمک به عملکرد بوده است ،پیشرفت های علمی به گونه ای است که جنبه حفظ ظاهر و زیبایی فرد روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند.

آناپلاستولوژی هنر وعلم باز سازی نقایص آناتومیکی بدن است که به دلایل مختلف از جمله تروما، تومور یا در نتیجه تولد غیر طبیعی ممکن است رخ داده باشد . در این حالت برای حفظ ظاهر و زیبایی حفظ اعتماد به نفس فرد دچار قطع عضو ، با استفاده از مواد خاص مانند سیلیکون ، سعی می شود تا به بهترین شکل ممکن بخش های از دست رفته بازسازی شوند . برای این کار از بخش باقیمانده ی عضو آسیب دیده ، قالبگیری می شود و بخش های از دست رفته با به کارگیری تکنیک های خاصی باز سازی و ساخته می شوند .

جنس این گونه از پروتز ها عمدتا” از سیلیکون بوده ، سیلیکون ماده ای انعطاف پذیر و مقاوم در برابر سرما و گرما بوده و پروتز ساخته شده حداکثر شباهت را با عضو سالم فراهم می آورد .
پروتزهای گوش ( Ear auricular ) ،پروتزهای چشم ( Orbital & Ocular ) ، پروتزهای بینی ( Nasal ) ، پروتزهای سینه (Breast ) ، پروتزهای انگشت و دست ( Finger & Hand ) ، پروتزهای قسمتی از پا ( Partial Leg & Foot ) در تقسیم بندی پروتزهای زیبایی جای می گیرند .
برای ساخت انواع دیگر پروتزهای زیبایی با استفاده از تکنیک های خاص ، مراحل قالبگیری و اندازه گیری و ساخت رنگ پوست فرد انجام شده ، پس از طراحی و ساخت پروتز ، پروتز سیلیکونی نهایی ، دوباره رنگ آمیزی و اصلاح شده و تمام جزئیات مانند ناحیه مفصل ، دور ناخن ها و رگ های خونی ، کار می شود .
در پروتزهای انگشت و دست و قسمتی از پا با استفاده از موی طبیعی خود فرد مرحله ی کاشت مو بر روی پروتز و نیز ساخت ناخن که از جنس آکریلیک بوده و از لحاظ سختی به ناخن طبیعی شباهت زیادی دارد انجام می گیرد در نهایت نحوه ی استفاده و فیتینگ و چگونگی مراقبت از پروتز به فرد آموزش داده می شود .
انگشت های پای سیلیکونی نیز ، به ثبات تعادل فیزیکی فرد کمک می کند و الگوی قدم برداشتن را هماهنگ کرده و در حرکت هماهنگ دو طرفه ای فیزیولوژیک پا مشارکت می کند .

پروتزهای مکانیکی ( Body Powered )
طراحی این گونه از پروتزها به گونه ای است که با استفاده از سیستم کابل و باند ( هارنس ) ، از قدرت و عملکرد « عضلات باقی مانده » و « دیگر مفاصل » بیمار جهت تامین « عملکرد دست » استفاده می شود .
از مزایای این نوع پروتز می توان به وزن کم ، دقت و سرعت بالا هنگام استفاده از پروتز و هزینه کم اشاره کرد . ذکر این نکته مهم است که شخص استفاده کننده از این نوع پروتز باید نیروی عضلانی مناسبی را در سمت سالم داشته باشد و هر چه سطح قطع عضو بالاتر باشد ، نیروی مورد نظر برای عملکرد پروتز ، بیشتر می شود .
انواع مختلفی از  مکانیزم های کنترلی و بانداژ برای پروتز های مکانیکی وجود دارد محدودیت بانداژی ایجاد شده را باید از معایب پروتز های مکانیک نام برد .

آموزش های لازم جهت کنترل و انتقال نیروی عملکردی به فرد آمپوته داده می شود وشخص طی تکرار و تمرین مکرر ، به راحتی قادر به استفاده از پروتز می شود .

پروتزهای دست الکترونیک(مایوالکتریک)
این پروتزها با قراردادن سنسور روی روی باقیمانده اعصاب عضو قطع شده و با کنترل و اراده فرد، پالس الکتریکی که از مغز به عضو فرستاده می شود را دریافت و تبدیل به پالس دیجیتال کرده و پس از فرستادن آن به موتور دست انگشتان را با نیرویی که توسط باطری لیتیومی ایجاد می شود عمل می نماید.در پروتزهای مایوالکتریک انگشتان شست،سبابه و انگشت میانی فعال می باشند.
در این کلینیک پروتزهایی طراحی می شود که با سبک زندگی و نیازهای فرد دچار قطع عضو انطباق داشته باشند. هدف ما این است که به این افراد کمک کنیم فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند و نسبت به ظاهر خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند . بازگرداندن عملکرد فرد در قطع عضوهای انگشت و دست بسیار مهم است و فرد با استفاده از این نوع پروتز می تواند فعالیت های گذشته خود ، مثل تایپ کردن ، استفاده از گوشی یا موبایل ، نواختن ساز و فعالیت های روزمره ای را که با انگشتان دست صورت می گیرند را از سر گیرند .

تکنولوژی هوشمند Bionic
در قرن 21 دست های مصنوعی هوشمند نظیر Be Bionic و Touch Bionic و… برای افراد مبتلا به قطع عضو اندام فوقانی معرفی شده اند. تفاوت این پروتزها با پروتزهای مایوالکتریک در کارایی بیشتر و قابلیت های بیشتر آن ها نظیر باز و بسته شدن فعال 5 انگشت، تک انگشت و بازسازی انواع گریپ های طبیعی دست می باشد. سنسورهای تعبیه شده در این نوع پروتز این توانایی را برای فرد امکان پذیر می کند که بندهای هر پنج انگشت را به صورت مجزا مانند دست طبیعی حرکت دهد. این پروتز قابلیت حمل اشیاء تا وزن 20 کیلوگرم و جابجایی اجسام ریز و کوچک را دارد. از جمله عملکرد این دست برای زندگی روزانه یک کاربر استفاده از انگشت اشاره به تنهایی برای کار با کامپیوتر یا تلفن و یا نزدیک کردن انگشت اشاره و شست برای گرفتن اجسام کوچک می باشد.مقدار فشار لازم برای جابجایی و گرفتن اجسام از طریق این پروتز هوشمند قابل کنترل بوده و مصداق این موضوع به عنوان مثال در برداشتن یک تخم مرغ و جابجایی سالم آن با میزان فشار مناسب جهت جلوگیری از خرد شدن تخم مرغ می باشد. این نسل از پروتزهای هوشمند با به کارگیری آخرین پیشرفت ها در زمینه های مکانیک، زیبایی و سیستم های کنترلی و تلفیق این موارد با برنامه های هوشمند محصولی منحصر بفرد به شمار می رود.