کلينيک يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی
صفحه اصلی سیستم پذیرش کلينيک توانبخشی يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی 

پروتزهای ورزشی

با توجه به اینکه افراد دچار قطع عضو به تجهیزات مناسب ورزشی حتی بیشتر از افراد سالم نیازمندند ، تجهیزات پروتزی خاصی برای فعالیت های ورزشی این افراد ساخته می شوند .
این پروتزهای ورزشی ممکن است دارای « وسایل انتهایی » خاصی برای ورزش هایی مثل بیس بال و بسکتبال داشته باشند یا دارای اجزای دیگری برای قایق رانی ، اسکی روی برف ، شنا و فعالیت های بیرون از منزل دیگری داشته باشند .
این نکته مهم است که باید نیازها و ترجیحات یک فرد دچار قطع عضو به طور واضح شناخته شود و نیازهای عملکردی و فعالیت هایش قبل از تجویز پروتز ورزشی مشخص باشد ، همچنین سطوح قطع عضو ، تجهیزات و تکنیک های مورد استفاده برای ساخت پروتز ارزیابی شوند .
پیشرفت های زیادی در توسعه پروتزهای ورزشی برای آمپوته های بالای زانو و زیر زانو در چند دهه گذشته رخ داده است . در پی اصرار زیاد افراد آمپوته که مایل بودند در فعالیتهای ورزشی شرکت کنند پروتزهای سبک تر ، قوی تر و با عملکرد داینامیکی بیشتر با به کارگیری تکنولوژی های پیشرفته و موادی مانند کربن ، سیلیکون و پلی اورتان ژل ، گسترش یافتند . تعدادی طرح جدید گزارش کردند انرژی را در طی فاز ابتدایی راه رفتن ذخیره و آن را هنگامی که بدن برای پیشرفت به سمت جلو وزن می اندازد آزاد می کند ، بنابراین به پیشروی بدن به سمت جلو کمک می کند .
 

در این زمینه می توان پروتزهای مخصوص ورزش شنا را مثال زد . این پروتزها فرد آمپوته را قادر می سازد به زیر آب یا در محیط های خیلی مرطوب برود . پروتزهای مخصوص شنا فرد را قادر به انجام فعالیت های ورزشی گوناگونی مثل قایق سواری، موج سواری ، جت اسکی و شنا کردن در استخر یا دریا می کند .
این نوع پروتز باید دارای ویژگی هایی از جمله وزن سبک ، مقاومت بالا در برابر پوسیدگی ( حتی در آب های شور ) باشد . همچنین طراحی سوکت باید به گونه ای باشد که از نفوذ رطوبت به داخل سوکت و مرطوب شدن باقیمانده عضو ( استامپ ) جلوگیری نموده و نیروهای رانشی وارد شده از فرد شناگر به طور یکنواخت باعث پیش روی فرد در آب شود .
کلینیک یکتا با به کارگیری جدیدترین تکنولوژی ساخت پروتزهای ورزشی ، آماده ارائه این پروتزها با بالاترین کیفیت می باشد .