کلينيک يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی
صفحه اصلی سیستم پذیرش کلينيک توانبخشی يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی 

در رفتگی مکرر شانه

در رفتگی مکرر شانه معمولا در جوانان ورزشکار که فعالیت های ورزشی انجام می دهند بسیار شایع است . این ضایعه تقریبا همیشه به دنبال یک در رفتگی شدید در گذشته به علت افتادن روی شانه ایجاد می شود که پس از آن با آسیب ها و ضربه های جزئی تر نیز در رفتگی شانه رخ می دهد .

به طور مشخص فردی که دچار این عارضه است در وضعیتی که بازوی خود را به سمت خارج بچرخاند و آنرا از بدن خود دور کند و هم زمان به سمت عقب ببرد مخصوصا هنگام پوشیدن کت ، دچار در رفتگی شانه می گردد . این افراد باید به خاطر داشته باشند که در اثر آسیب قبلی ، مفصل شانه آنها دچار تغییرات ساختاری شده و مستعد در رفتگی است پس باید هر عملی که نیاز به حرکت شانه به سمتی که باعث بروز دررفتگی می شود را با احتیاط انجام دهند و تا حد امکان از شانه بندهای مخصوص حمایت کننده استفاده کنند.

اما در گروهی از افراد هم که هیچگونه آسیب قبلی در آنها وجود ندارد نیز دررفتگی به دلیل شل بودن عمومی لیگامانهای (رباط ها و تاندون ها) بدن مخصوصا در ناحیه اطراف شانه و کپسول مفصلی گلنوهومرال اتفاق می افتد .

این بیماران قادرند به طور ارادی و به راحتی شانه خود را دچار دررفتگی کنند به این دسته از بیماران توصیه می کنیم از تکرار این عمل و انجام آن به عنوان یک سرگرمی در جمع های خانوادگی و دوستانه به شدت پرهیز کنند زیرا انجام این حرکت هم به لبه مفصل شانه و هم به سراستخوان بازو به شدت آسیب وارد می کند . در صورت نیاز و درخواست خود بیمار می توان با استفاده از روش جراحی ، حمایت استخوانی برای مفصل شانه ایجاد کرد تا فرد مجددا دچار دررفتگی نشود.