کلينيک يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی
صفحه اصلی سیستم پذیرش کلينيک توانبخشی يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی 

آناتومی پا

پا از 26 استخوان و دو استخوان کنجدی کوچک ( سزاموئید ) تشکیل شده که بوسیله رباط هائی بهم متصل شده اند . استخوان تالوس ( Talus ) و استخوان پاشنه ( calcaneus ) در قسمت عقب پا ( Hind foot ) ، استخوان ناویکولار (navicular  ) و سه استخوان میخی (cunei forms ) و استخوان مکعبی ( cuboid ) قسمت وسط پا ( mid foot ) و استخوان های کف پا و انگشتان قسمت جلوی پا (fore foot ) را تشکیل می دهند . از به هم پیوستن استخوان های پا ، دو قوس بوجود می آید .

الف : قوس طولی کف پا ( longitudinal Arch ) : که در قسمت داخلی پا قرار کرفته و استخوان ناویکولار در راس این قوس واقع شده است . عمق این قوس از داخل به خارج بتدریج کم می شود . در افراد مبتلا به کیوس ( Cavus ) این قوس افزایش یافته و در افراد مبتلا به صافی کف پا (falt foot ) کاهش یافته و یا بطور کلی از بین رفته است . عمق این قوس درحالی که بیمار روی هر دو پا ایستاده است درحال عادی کمی بیشتر از یک بند انگشت ، فضا با سطح زمین پیدا می کند . در افراد مبتلا به کیوس عمق این قوس دو بند انگشت یا حتی سه بند انگشت ، فضا با سطح زمین پیدا می کند . در حالیکه کف پای صاف قسمت داخلی کف پا کاملا با زمین تماس پیدا می کند .

ب : قوس عرضی (Transverse Arch ) : که در قسمت جلوی پا ، مقابل سر استخوان های کف پا قرار دارد.

حرکت مچ پا عبارتند از خم شدن به سمت بالا ( Dorsi flexion ) و خم شدن به سمت پائیـــن (plantar flexion ) می باشد . مفصل مچ پا به طور طبیعی 20 درجه دورسی فلکشن و 45 درجه پلانتار فلکشن دارد.

حرکات اینورشن(Inversion) چرخش داخلی و اِوِرشن(Evertion) چرخش خارجی که بین مفاصل استخوان های مچ پا و مفاصل کف پائی و حول محور دومین متاتارس(metatarsal) بوجود می آید .

اینورشن عبارت است از چرخش کف پائی به سمت داخل و اِوِرشن عبارت است از چرخش سطح کف پائی به طرف خارج.