کلينيک يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی
صفحه اصلی سیستم پذیرش کلينيک توانبخشی يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی 

سیستم تراکشن موضعی وهوشمند ستون فقرات (Decompression System)

اختلالات ستون فقرات در هر سطحی ( کمری ، پشتی ، گردنی ) چه ناشی از انحرافات و دفورمیتی ها و چه بعلت اختلالات مربوط به کانال نخاعی باشد می توان درمان جراحی و غیرجراحی ( Conservative ) داشته باشد که در هر روش درمانی رویکردهای نوینی وجود دارد . آن دسته از اختلالات مزکور که نیاز به مداخلات جراحی ندارند می تواند با تکنولوژی جدید Decompression and Distraction System به خوبی درمان پذیرند .
این تکنولوژی ، پیشرفته ترین متد در درمان بیرون زدگی دیسک کمر و انحراف ستون فقرات می باشد . در این روش بیمار بصورت طاق باز روی تخت خوابیده سپس این دستگاه فرد را به زاویه 15- درجه می برد تا فشار وزن را از روی سگمان های ستون فقرات بردارد. حال با توجه به نوع عارضه ، پروسه درمانی مناسب انتخاب می شود .

در درمان Disc Herniation با ثابت نگه داشتن ابتدا و انتهای ستون فقرات ، نیرویی از طرف Roller بصورت هدفمند وارد می شود و باعث تراکشن سگمان مورد نظر خواهد شد که بدلیل ثابت بودن پاها و نیز شیب 15- درجه تخت ، این نیرو باعث فاصله گرفتن دو مهره مجاور از هم و ایجاد خاصیت ساکشنی و مکشی در فضای مفصلی می شود .

در این صورت فشار بین دیسکی از 60 کیلو پاسکال تا 100- کیلو پاسکال کاهش می یابد ادامه این روند در جلسات متعدد علاوه بر بهبود Circulation و هیدراتیشن که در بازسازی دیسک نقش بسزایی دارند باعث جذب قسمت بیرون زده نوکلئوس پولپوزوس به داخل می شود .

صرف نظر از تمام موارد ذکر شده حرکت Roller در طول ستون فقرات همراه با اعمال نیرو و ایجاد تراکشن باعث می شود کلاژن ها در طرفین دیسک نزدیک به End Plate ها صف آرایی کنند و روند بهبود و ریکاوری دیسک را سرعت بخشند .
یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش قابل توجه فشار داخل دیسک ها می شود کوتاهی عضله Illio Psoas در اثر نشستن های طولانی مدت و کاهش تحرک در زندگی صنعتی امروز می باشد . با توجه به ابتدا و انتهای این عضله ، کوتاهی آن تولید یک نیروی Compressor و نیز اکستنسور در مفاصل ناحیه لومبار می کند که این نیروها در بالا بردن فشار داخل دیسک ها و نیز تسریع روند دهیدراتیشن و تخریب دیسک نقش بسزایی دارند .
در Decompression System عضله Psoas Major و سایر عضلات Lumbo Pelvic ( کوادراتوس لومباروم ، ایلیاکوس ، پسواس مینور ) توسط اعمال نیروهای سه بعدی تحت Stretch قرار می گیرند تا با طویل سازی این عضلات ، کاهش هر چه بیشتر فشار داخل دیسک میسر شود .

در بیماران با انحرافات ستون فقرات ( لوردوز ، کایفوز و اسکولیوز ) : این قسمت فشارهای اصلاحی خود را بصورت سه بعدی ( در سه صفحه Z ، Y ، X ) اعمال کرده و فرد را بصورت زمان بندی شده در پوزیشن اصلاحی نگه می دارد . این در حالیست که تمامی عضلات کوتاه شده را تحت کشش قرار دهده و پس از چند جلسه بالانس عضلانی فرد بر قرار می شود . در صورت نیاز ، بیمار باقی ساعات شبانه روز را با استفاده از کمربندهای مخصوص جهت تثبیت راستای اصلاح شده ستون فقرات سپری می کند .