کلينيک يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی
صفحه اصلی سیستم پذیرش کلينيک توانبخشی يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی 

شاک ویو (Extra Corporal Shock Wave Therapy)

شاک ویو یک موج صوتی با انرژی بالاست که بصورت غیر تهاجمی و بدون دارو به بافت تحت درمان اعمال می شود و از نوع امواج اولتراسونیک آکوستیک می باشد که دارای سطح انرژی و توان بسیار بیشتری از امواج اولتراسونیک است . این موج برای وادار کردن بافت به ساخت عروق خونی جدید و افزایش خون دهی برای ترمیم بافت به کار می رود .

بیش از 20 سال است که از این موج در درمان بیماریها ، بخصوص در زمینه اسکلتی – عضلانی استفاده می گردد و در درمان جوش نخوردن های استخوانهای بلند ، تاندونیت های آهکی شده شانه ، اپی کندیلیت های آرنج ، دردهای کف پا شامل پلانتارفاشیاتیس و خار پاشنه با میزان موفقیت 75 تا 91 درصد گزارش گردیده است .
عوارض جانبی این درمان کم و قابل اغماض است که خود، این درمان را به یکی از مطمئن ترین شیوه های درمانی نوین در فاز مزمن بیماری بدل می کند . به تازگی شاک ویو در درمان ضایعات دیگر نظیر نکروز آواسکولار سر فمور ، تاندونیت کشککی یا Jumper’s Knee و تاندونیت های غیر کلسیفیه در نقاط مختلف مثل شانه ، مچ پا ، آشیل یا حتی بیماریهای کف دست Dupuytren و همچنین روی بورسیت ها نظیر تروکانتر بزرگ فمور با موفقیت بسیار بالایی به کار گرفته شده است .
درباره مکانیسم عمل این دستگاه می توان گفت اولین اثر شاک ویو، تحریک ساخت پیش فاکتورهای فرآیند رشد عروق یا Angiogenesis نظیر PCNA ، VEGF ، ENOS است که باعث تحریک رشد عروق خونی جدید و به تبع آن پرخونی بافت و در نتیجه افزایش پرولیفراسیون سلولی و افزایش احتمال ترمیم بافتی شامل تاندونها و استخوانها خواهد شد .

افزایش نشانگرهای ساخت عروق خونی جدید یک هفته بعد از تحریک و حداکثر تا هشت هفته بعد از آن مشاهده و ایجاد شده است و اولین عروق خونی جدید در 4 هفته اول بعد از درمان دیده شده است که تا 12 هفته یا بیشتر از آن ، در کنار افزایش پرولیفراسیون سلولی باقی مانده اند .
عبور امواج شوکی از بافت های زنده سبب می شود کانون های کوچک و متعدد از مولکولهای کلسیم رسوب شده را متلاشی کند و سفتی بافت کاهش یافته و با افزایش جریان خون ، التهاب از بین می رود .
مکانیسم تاثیر شاک ویو در تک تک بیماریهای ذکر شده ، بر اساس مقالات و مطالعات معتبر به تفصیل موجود می باشد که ذکر آن در این مقال نمی گنجد .
موارد عدم کاربرد شاک ویو :

در موارد وجود تومور استخوانی ، در بیماران باردار ، شکستگی های باز و در مناطقی که عفونت وجود دارد بکار نمی رود . همچنین در موارد بیماریهای عروقی و عصبی در ناحیه ، وجود سابقه پارگی در ناحیه ( مثل فاشیای کف پا ) ، بعضا” مواردی که در ناحیه فلز وجود دارد و برای اتصال آن فلز ، سیمان بکار رفته است و نیز در بیمارانی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می کنند نباید از شاک ویو استفاده کرد .