کلينيک يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی
صفحه اصلی سیستم پذیرش کلينيک توانبخشی يکتا کاملترین و مجهزترین مرکز درمان اختلالات جسمی حرکتی 

کار درمانی و گفتار درمانی

کاردرمانی

بیماری های عصبی_عضلانی

در این بخش تعدادی از شایع ترین بیماری های عصبی_عضلانی که سبب اختلالات حرکتی شده را مورد بررسی قرار می دهیم . لازم به ذکر است در صورتیکه اینگونه بیماران توسط تیم توانبخشی بصورت همزمان مورد بررسی قرار گیرند اقدامات چشمگیری را می توان در بهبود وضعیت جسمانی ، انجام حرکات روزانه و همچنین کاهش عوارض ناشی از بیماری شان انجام داد . این بیماران در کلینیک یکتا پس از ارزیابی با دستگاه های پیشرفته آنالیز راه رفتن و انحرافات مفاصل ، بصورت همزمان توسط متخصصین گروه فیزیوتراپی ، کاردرمانی و طب فیزیکی و ارتوپدی فنی مورد معاینه و ارزیابی قرار می گیرند و تا رسیدن به ایده آل ترین نتیجه درمانی همراهی می شوند .

سکته مغزی

سکته مغزییا حمله مغزی یا آسیب عروقی مغز، یک اختلال در گردش خون مغز است که پیامد آن شروع ناگهانی یا بحرانی اختلال عملکرد نورولوژیکی است.این بیماری ممکن است در اثر ضایعات عدم خونرسانی یا خونریزی و معمولا در یک سمت از مغز حاصل می گردد. وخامت و وسعت اختلالات ایجاد شده بستگی به نوع عروق آسیب دیده داشته و می تواند به سیستم های حرکتی(منشا همی پلژی یا همی پرزی)،سیستم های حسی،سیستم های ادراکی(به ویژه آسیب عروقی در سمت راست مغز)،سیسستم های ارتباطی(اختلال تکلم،به ویژه آسیب عروقی در سمت چپ مغز)،سیستم بینایی و سیستم لیمبیک(احساس،یادگیری،حافظه) صدمه بزند.سکته مغزی ممکن است موجب مرگ فرد شده یا او را با مجموعه ای از اختلالات ،محدودیت های عملکردی و معلولیت های کوتاه مدت یا دراز مدت باقی بگذارد.دامنه ی این مسائل می تواند از بهبودی کامل عملکرد تا وابستگی به ویلچر و استفاده از ارتزهای مختلف و نیاز به مراقبت کامل در همه فعالیت های روزمره متغیر باشد.

به منظور تامین ثبات برای ایستادن و راه رفتن در بیماران دچار ضعف شدید،تامین یک ثبات خارجی برای بیماران مبتلا به ضعف ران و نیازمند به عصا،کنترل مفصل زانو و جلوگیری از ایجاد دفورمیتی(بدشکلی)های اندام تحتانی، از ارتزهای مختلفی استفاده می شود.که رایج ترین آنها ارتزهای مچ_پای ترموپلاستیک و انواع ارتزهای زانو_مچ_پا و...می باشد.

ضربه مغزی

ضربه حاصل از یک نیروی فیزیکی خارجی به مغز است که می تواند عامل کاهش یا تغییر در سطح هوشیاری و در پی آن اختلال در توانایی های ذاتی یا اعمال فیزیکی گردد.جراحت تروماتیک سر ممکن است در اثر تصادفات ،سقوط ، زد و خورد ، اصابت گلوله ، قرار گرفتن در شرف غرق شدگی ، طولانی شدن عملیات احیاء و تنفس مصنوعی به دنبال ایست قلبی و برق گرفتگی ، صورت گیرد. ساختارهای زیادی در مغز ممکن است تحت تاثیر ضربه مغزی آسیب ببیند.ضربه مغزی می تواند سبب همی پلژی (فلج نیمه بدن) یا کوادری پلژی (فلج هر چهار اندام) و نیز اختلالات حرکتی ناشی از تون غیرطبیعی و اختلالات حسی،ادراکی، و شناختی گردد.

چنین بیمارانی ممکن است برای تحرک نیاز به ارتز داشته باشند . کنترل تون غیرطبیعی عضلانی ،کنترل اختلالات الگوی راه رفتن، جلوگیری از کانترکچرهای مفصلی و حفظ دامنه حرکتی نیز می تواند توسط ارتزهای استاتیک و داینامیک صورت گیرد . در مواردی که چندین ضربه وارد شده ، ارتزهای مخصوص شکستگی تا زمان بهبود استخوانی مورد نیاز می باشند.

مالتیپل اسکلروز

مالتیپل اسکلروز یا MSبه دنبال پیدایش نواحی لکه ای شکل در سرتاسر دستگاه عصبی مرکزی ایجاد می شود.این لکه ها که اصطلاحا پلاک نامیده می شوند که نمایانگر آسیب های التهابی بوده و به صورت نواحی مجزای بدون میلین ( پوشش سلول های عصبی ) در ماده سفید مغز منتشر می باشند . از علائم این بیماری ، حمله های غیر قابل پیش بینی  ناشی از التهاب و انهدام میلین اطراف مسیرهای عصبی در دستگاه عصبی مرکزی است.در این بیماری هر یک از سیستم های کنترل ارادی ، کنترل پاسچر ، هماهنگی ، حافظه ، ادراک ، حس دچار آسیب می گردد.

افرادی که به دلیل ضعف یا افزایش تون عضلانی به عملکرد عضلانی آن ها صدمه وارد شده ، از ارتزهای مختلف می توانند بهره ببرند. به منظور کمک به اندام های ضعیف ، جلوگیری از کانترکچرهای مفصلی ، کنترل اسپاستیسیته ، حفظ انرژی و ایمنی در خلال راه رفتن از ارتزهای گوناگون اندام فوقانی و تحتانی استفاده می شود.

پارکینسون

علت این بیماری ناشناخته است ولی علاوه بر جنبه موروثی و تاثیر سوء برخی از داروها می توان ضربه های خفیف مکرر به سر ( مثل ضربات بوکس ) را جزء عوامل خطرزا برای ابتلا به این بیماری به شمار آورد . ضعف رو به افزایش عملکردی در این افراد با رعشه در استراحت ، کند شدن حرکات همراه با محدودیت دامنه فعال حرکتی و ماسکی شکل شدن صورت بروز می کند . در افراد مسن تر ، اختلالات ادراکی نیز در این بیماری رایج می گردد . در افراد مبتلا به پارکینسون سختی یا ریجیدیتی در حرکات وجود دارد . عدم تعادل در پاسچر قائم حین نشستن و ایستادن ، آن ها را بصورت خمیده نشان می دهد . به مرور زمان اختلال در واکنش های پاسچرال آنها زیاد شده و احتمال زمین خوردن به دلیل این نقص بالا می رود . الگوی راه رفتن این افراد به صورت اقدام غیر ارادی به برداشتن گام های کوچک با نوک پنجه ، با وضعیتی که شکم به جلو و پشت به عقب متمایل می گردد ، است . عبور از فضاهای باریک برایشان مشکل می باشد . همچنین چرخیدن و تغییر وضعیت از نشسته به خوابیده یا ایستاد ه دشوار است .

برای کمک به ایستادن و راه رفتن و حفظ وضعیت پاسچرال این افراد می توان از وسایل کمکی استفاده کرد .

فلج مغزی

فلج مغزی یا CP  یک اختلال در حرکت و پاسچر ( یک ناتوانی حرکتی ) و حاصل یک آسیب غیر پیشرونده به دستگاه عصبی مرکزی است . علت آن به لحاظ تاریخی به فقدان اکسیژن یا برخی مشکلات مربوط به مغز ، قبل،در خلال یا کمی بعد از تولد برمی گردد. فلج مغزی ممکن است بعداز تولد، ثانویه به تصادف، ضربه به سر یا بیماری های عفونی مثل مننژیت باکتریایی یا انسفالیت ویروسی ایجاد شود. علائم در هر مورد متفاوت است.

در کل تشخیص فلج مغزی،حاکی از این است که سیستم کنترل حرکتی فرد دچار آسیب شده و پیامد آن اختلال در کنترل حرکت و پاسچر است . البته بر اساس ناحیه آسیب دیدگی در مغز ، فلج مغزی ممکن است با علائم متفاوت و به سه صورت خود را نشان دهد:

فلج مغزی اسپاستیک،فلج مغزی کراتتوئید و فلج مغزی سربلار یا مخچه ای.

فلج مغزی اسپاستیک:شایع ترین علائم در این دسته از بیماران فلج مغزی ،فلج اندام ها ( کوادری پلژی یا فلج هر چهار اندام ، دی پلژی یا فلج اندام های تحتانی ، همی پلژی یا فلج یک سمت بدن ) می باشد که گاهی اوقات این علائم همراه با اختلالات هوشیاری ، صرع و اختلال سیستم های حسی نمایان می شوند . اغلب این افراد در کنترل پاسچر دچار مشکل می باشند و به مرور زمان ممکن استاد فورمیتی چرخشی در اندام تحتانی و نیز کانترکچر مفصلی در اثر ترکیب عواملی از قیبل وضعیت ها و الگوهای حرکتی غیر طبیعی عادتی ناشی از افزایش تون عضلانی شکل گیرد . این افراد برای تحرک نیازمند به استفاده از ارتز ، وسایل کمکی و ویلچر می باشند . ارتزهای مختلف اندام تحتانی می تواند برای بهبود عملکرد و کمک به ایجاد راستای صحیح و کمک به راه رفتن این افراد بسیار موثر واقع گردد .

 فلج مغزی کراتتوئید:اختلالات و محدودیت های عملکردی در خلال رشد که در اولین سال تولد بارزتر می گردد.نوسانات نامنظم در تون عضلانی وجود دارد و عضلات اندام ها،ستون فقرات،تنفسی و تکلمی را گرفتار می نماید.اغلب به نظر می رسد تنه و اندام ها به خود می پیچند.کنترل پاسچر در این افراد شدیدا دچار اختلال می گردد.تحرک این افراد غالبا وابسته به ساپورت  خارجی جهت ایجاد ثبات در خلال انجام حرکات می باشد.این افراد معمولا نیاز به ارتزهای مختلف اندام فوقانی و تحتانی،وسایل کمکی و ویلچر دارند.

فلج مغزی مخچه ای : این افراد دچار کاهش تون عضلانی بوده و مفاصل آن ها در همه جهات بسیار انعطاف پذیر می باشند . این انعطاف پذیری زیاد مفاصل در خلال انجام حرکات و حتی حالت سکون بصورت عادت درآمده و فرد در معرض عارضه ثانویه ای با عنوان صدمات ناشی از _استفاده بیش از حد یاoveruse_ قرار می گیرد.چنین کودکی در وضعیت های نشستن و ایستادن حالت های شل و ول به خود می گیرد ، چرا که بدلیل کنترل ضعیف پاسچر در برابر جاذبه مجبور است جهت ساپورت وضعیت قائم به ساختارهای بافت نرم سیستم اسکلتی_عضلانی خود تکیه نماید.بسته به شدت آسیب برای چنین فردی حفظ ثبات تنه دشوار است . ارتزهای اندام فوقانی جهت کمک به انجام کارهای دستی و ارتزهای اندام تحتانی برای کمک به راه رفتن ومقابله با مشکل عدم تعادل در هنگام ایستادن و نشستن، برای این افراد تجویز می شوند .

ضایعه نخاعی

ضایعه نخاعی ممکن است در اثر عوامل ضربه ای یا عفونی روی دهد.غالبا طی حوادثی از قبیل سقوط ، زدو خورد ، رانندگی ، اصابت گلوله ، یا سایر پدیده های پرسرعت با برخورد شدید همراه با عوارض التهابی که مهره دچار شکستگی یا دررفتگی شود ، طناب نخاعی متعاقب فشردگی یا له شدگی دچار ضایعه خواهد شد . علائم بالینی ضایعه بستگی به وسعت و محل آسیب در طول طناب نخاعی دارد . وارد آمدن آسیب به مهره های گردنی سبب فلج در چهار اندام و به ناحیه توراسیک باعث فلج در اندام های تحتانی همراه با فلج اسپاستیک می گردد . با بهبود و پیشرفت فوریت های پزشکی و مدیریت بحران ، غالبا ضایعه بوجود آمده کامل نبوده و در برخی از عملکردها احتمال بازگشت وجود دارد . افزایش ناگهانی و شدید تون استراحت عضلات می تواند منجر به مشکلاتی از قبیل التهاب پوست ، عفونت مثانه و اختلالات روده گردد . این افراد همچنین بدلیل طولانی شدن پدیده تون غیرطبیعی و محدودیت تحرک ، در معرض دفورمیتی های اسکلتی عضلانی قرار می گیرند . این افراد بدلیل انفصال سلول های عصبی محرکه تحتانی در زیر سطح ضایعه،حرکات ارادی و همچنین کنترل پاسچر خود را از دست می دهند.

افراد دچار ضایعه نخاعی ممکن است پس از جراحی ستون فقرات و ثابت سازی آن تا زمان التیام مهره ها از ارتزهای این ناحیه استفاده کنند.گاهی برای کنترل تون غیرطبیعی عضلات و پیشگیری از کانترکچرها،نیاز به ارتز وجود دارد . در مواردی نیز جهت راه رفتن وانجام فعالیت های روزمره و توانبخشی استفاده از انواع ارتزهای اندام تحتانی و فوقانی می تواند به این افراد کمک کند . استفاده از ارتزهای اندام تحتانی می تواند ضمن کمک به راه رفتن این افراد ، با حفظ وضعیت مناسب از پیدایش دفورمیتی های این ناحیه جلوگیری به عمل آورد .

اسپاینابیفیدا ( میلومننگوسل )

بسته شدن ناقص لوله عصبی در دوران جنینی،عامل ایجاد فلج شل و آسیب کامل حسی در قسمت هایی می گردد که از همان سطح ضایعه ( سطوح پایینی توراسیک تا ساکرال ) یا زیر آن عصب گیری می کنند . شرایط این بیماری غیرپیشرونده است ولی به موازات رشد کودک و رسیدن آن به سنین نوجوانی ، جوانی و میانسالی ، ناتوانی ها و معلولیت ها به دلیل بالا رفتن اندازه و وزن بدن بارزتر می گردد . عواملی از قبیل اختلالات حسی و حرکتی ممکن است منجر به پیدایش عوارض ثانویه اسکلتی عضلانی از قبیل بدشکلی ها ، پوکی استخوان ، شکستگی و کانترکچر گردد . بسته به سطح ضایعه ، کنترل ارادی مثانه و روده نیز ممکن است آسیب دیده یا کلا از بین رفته باشد . واکنش های تعادلی در بالای سطح ضایعه طبیعی است ولی در تنه و اندام های زیر این سطح از بین می رود . کنترل پاسچر در نشستن و ایستادن بستگی به میزان عصب گیری تنه و لگن دارد . این افراد در معرض خطر تحرک بیش از حد ستون فقرات در اطراف سطح ضایعه قرار دارند . اختلال و محدودیت تحرک و عملکرد بستگی به سطح ضایعه دارد .

گروهی از ازتزهای ستون فقرات برای کنترل انحرافات نوروماسکولار ستون فقرات برای این بیماران تجویز می شود. از ارتزهای اندام تحتانی به صورت گسترده ،به منظور جلوگیری از اختلالات راه رفتن کنترل انحرافات اندام تحتانی،تقویت و کمک به عضلات اندام تحتانی استفاده می شود.

آمیوتروفیک لترال اسکلروزیز

ALS با علت ناشناخته معمولا پس از50 سالگی خود را نشان می دهد . از ویژگی های این بیماری آسیب دیدن هر دو گروه نورون های محرکه فوقانی و تحتانی است . در این بیماری علائمی از قبیل الگوهای غیرطبیعی حرکتی ، اختلالات حسی ، مشکلات کنترل اسفنکترها ، اختلال سیستم اتونومیک و زوال عقل دیده نمی شود . الگوی شروع علائم این بیماری در افراد مختلف متفاوت است . ولی معمولا مشکلات بیشتر از اندام های تحتانی ، سپس اندام های فوقانی و بعد اختلالات مخچه ای آغاز می گردند . ضعف که از نشانه های تحلیل رفتن نورون های حرکتی است .

معمولا از انتهای اندام ها شروع می شود. پیشرفت این بیماری تدریجی است و پس از نواحی انتهایی،قسمت ابتدایی اندام ها را نیز درگیر می نماید. عضلات خم کننده بیش از عضلات بازکننده ضعیف می شوند. معمولا روند بیماری در بیشتر افراد مشابه و شامل انتشار بدون وقفه ضعف به سایر گرو های عضلانی است.تا اینکه ضعف عضلات مهره ای و عضلات تحت فرمان اعصاب کرانیال را فرا می گیرد. مرگ این بیماران معمولا در اثر نارسایی تنفسی رخ می دهد.

برای مقابله با ضعف عضلات اندام تحتانی استفاده از ارتزها رواج دارد. همچنین برای مقابله با ضعف شدید در عضلات گردن ، کولارهای گردنی سبک وزن در این بیماران استفاده می شود.

در این بخش تعدادی از رایج ترین نوروپاتی های محیطی ( اختلال سیستم اعصاب محیطی ) که استفاده از ارتز در پروسه درمان آن ها مطرح می گردد ، ارائه می شود.

پولیومیلیت و سندرم پست پولیو

پولیومیلیت یا فلج اطفال، یک نوروپاتی محیطی با منشاء عفونی است که در اثر نوعی ویروس روده ای بوجود می آید.التهاب حاد و تخریب سلول های شاخ قدامی نخاع اتفاقی است که پس از حمله این ویروس روی داده و انتشار آن به صورت نقطه ای و تصادفی است(ماهیت ناهمگن دارد).طی این حمله برخی از عضلات فرد بصورت تصادفی و غیرقرینه دچار ضعف یا فلج شل می گردند.در برخی از این افراد ممکن است سال ها پس از اولین عفونت،ضعف جدیدی هم در عضلات فلج و هم در عضلاتی که سالم به نظر می رسیدند،آغاز گردد.این واقعه به عنوان سندرم پست پولیو شناخته می شود.

مشکلات مربوط به کنترل پاسچر بستگی به محل و تعداد عضلاتی دارد که عصب دهی خود را از دست داده اند. در این افراد دفورمیتی عقب زدگی زانو متعاقب ضعف عضلات چهار سر رانی و تلاش فرد برای قرار دادن وزن بدن خود در قدام مفصل زانو شایع است.

بیمارانی که دچار ضعف یا فلج در اندام های تحتانی خود شده اند ، می توانند با کمک ارتزهای اندام تحتانی راه رفتن را از سر گیرند. استفاده از ارتزهای اندام فوقانی می تواند به بیمارانی که عضلات این قسمت را از دست داده اند ، کمک کند تا مقداری از فعالیت های خود را باز یابند.

سندرم گیلن باره

GBS  یک  نوروپاتی محیطی با علت نامشخص است،ولی اغلب به دنبال یک عفونت ویروسی یا باکتریایی پدید می آید.این بیماری با التهاب و تخریب میلین اطراف اعصاب محیطی همراه است و اول از همه اندام های تحتانی را درگیر می نماید. در ابتدا با گزگز و بی حسی در انگشتان پا شروع شده و با افزایش ضعف ، به سمت مناطق بالاتری پیشروی می کند. این بیماری که ماهیت قرینه ای دارد ، ظرف چند روز تا چند هفته منجر به پارزی کل بدن و از جمله عضلات تنفسی می گردد. عضلات صورت و حنجره نیز در این فرایند درگیر می شوند ، ولی عضلات چشمی و اسفنکترها باقی می مانند. درد ، علامت شایع این بیماری است. طی مرحله حاد بیماری فرد مبتلا ممکن است دچار فلج چهار اندام شود ، و فلج شل نواحی درگیر را فرا می گیرد. به مرور زمان و با بازسازی میلین های اعصاب محیطی طی چند هفته تا چند ماه رفلکس های تاندونی بازگشته و حالت پارزی به مرور برطرف می شود. مشکلات مربوط به کنترل پاسچر بستگی به تعداد اعصاب نخاعی دارد که طی فرایند حاد این بیماری آسیب دیده اند.

این افراد در مرحله حاد نیاز به ویلچر و وسایل کمکی برای تحرک دارند ولی با ادامه روند بهبودی ، ارتزهای اندام فوقانی و تحتانی جهت کمک به فعالیت و تحرک این افرادو جلوگیری از کاترکچرها و ارتقاء سطح عملکرد این افراد ضروری است.

نوروپاتی های محیطی متابولیک

این پلی نوروپاتی ها معمولا در افراد مبتلا به بیماری هایی مثل دیابت و نارسایی های کلیوی مشاهده می شود. این نوروپاتی ها پیشرونده است و به مرور زمان وخیم تر می شود. این بیماری منجر به اختلالات حسی ( پارستزی دست ها و پاها ، عدم حس درد و حرارت و ارتعاش ) ، اختلالات حرکتی و اختلالات اتونومیک ( از بین رفتن تعریق ، کاهش فشار خون وضعیتی ، اختلال عملکرد روده و زخم ها پوستی ) می گردد. به مرور زمان اختلال در واکنش های تعادلی خطر افتادن را در این افراد بالا می برد. علاوه بر این مشکلات ، دفورمیتی هایی نیز در اندام ها شکل می گیرد. فقدان حس باعث می شود پوست در اثر ضربه ای که حس نمیکند زخم شود. در برخی اندام های نوروپاتیک مفاصل شارکوت بوجود می آید.شارکوت یک آسیب نسبتا بی درد ، پیشرونده و فرساینده در یک یا چند مفصل است. این آسیب مفصلی می تواند عامل ایجاد دفورمیتی در اندام گردد. در بعضی افراد دیابتی وضعیت سندرم دست دیابتیک بوجود می آید و از عوازض آن محدودیت در حرکت مفاصل انگشتان و مچ ها و ضخیم شدن پوست می باشد. دفورمیتی های ایجاد شده در اندام تحتانی ، موقع راه رفتن زخم هایی را زیر برجستگی های استخوانی ایجاد می کنند. انگشتان پا به دنبال فلج اعصاب حرکتی عضلات دچار بدشکلی چنگکی می شوند. این بدشکلی مسبب پیدایش زخم هایی در پا است که در صورت عدم بهبودی حتی می تواند منجر به قطع اندام شود.

استفاده از ارتزهای مختلف به خصوص استفاده از کفی ها و کفش هایی که بر اساس اسکن دقیق فشارها و نیروهای کف پایی و تعیین مرکز ثقل بدن ساخته می شود کمک شایانی به این گروه از افراد به منظور جلوگیری از ایجاد زخم ها و گرفت های پوستی و ایجاد تماس کامل برای توزیع وزن و بی حرکت شدن بعضی از مفاصل ( در صورت نیاز و مقابله با بی ثباتی ها ) می نماید.

اختلال ریشه عصبی یا رادیکولوپاتی

درد انتشاری در اندام های فوقانی یا تحتانی اغلب همراه با درد گردن یا کمر پدید می آید. این درد می تواند نخستین نشانه تحت فشار قرار داشتن ریشه عصبی بدنبال فتق دیسک یا تنگی کانال عصبی باشد. درد ریشه ای معمولا بصورت یک درد تیرکشنده یا حتی شبه شوک گزارش شده و ممکن است مربوط به فعالیت ها یا وضعیت های خاص باشد. تغییرات حسی نیز گاهی مشاهده می شود که مشکلاتی همچون گزگز شدن و کرختی نیز همراه با آن بسیار شایع است. ضعف حرکتی نیز در سندرم ریشه های عصبی تحت فشار به چشم می خورد. در کمر، عواملی مانند فتق دیسک ، سرخوردگی مهره ها ، تنگی کانال نخاع و... می تواند ایجاد اختلالات ریشه عصبی نماید. این مشکل که با عنوان رادیکولوپاتی سیاتیک مطرح می گردد ، سبب ایجاد درد در بخش تحتانی پشت می شود. درد ریشه ای با سرفه بدتر می شود. پارستزی و کرختی در نواحی تحت فرمان ریشه های عصبی مورد فشار رایج است.در این نواحی ممکن است ضعف عضلانی و تغییرات حسی در درماتوم های مربوطه پدید آید.

انواع مختلفی از ارتزهای ستون فقرات وجود دارند که وظایفی ازقبیل کاهش نیروری محوری از روی مهره ها ، محدودیت حرکات مهره ها در صفحات مختلف حرکتی ، کاهش درد با استفاده از خاصیت ایجاد دما ، یادآوری کننده برای اجتناب از حرکات مضر و... را بعهده دارند که استفاده از آن ها برای بهبود این دسته از بیماران بسیار ضروری می باشد.

سندرم گیرافتادگی و نوروپاتی های فشاری

منظور از گیرافتادگی عصب محیطی ، مشکلات مکانیکی است که متعاقب آسیب موضعی یک عصب محیطی خاص ، در یک محل آناتومیک آسیب پذیر و حساس روی می دهد. گیرافتادگی عصب محیطی موجب اختلالات موضعی در عملکرد عصبی می گردد. یکی از انواع بسیار شایع که بیشتر در زنان و بویژه در دوران بارداری بوجود می آید، گرفتاری عصب مدین است ، که بیماری سندرم تونل کارپ ( CTS ) نامیده می شود. این مشکل می تواند مربوط به شغل ( مثلا در تایپیست ها یا خیاط ها یا افرادی که مجبورند ضمن کار کردن مرتبا مچ خود را خم کنند ) و یا از عوارض بیماری ( مثل کم کاری تیروئید ، آکرومگالی و آرتریت روماتوئید ) باشد. پارستزی دردناک ، که اغلب شب ها بدتر می شود ، دست را فرا می گیرد. بعلاوه ، حس مناطقی از پوست دست که توسط عصب مدین عصب دهی می شود ، مختل شده و در موارد شدیدتر و عدم درمان بیماری ، منجر به آتروفی عضلات کف دست می شود.

با استفاده از ارتزهای خاصی که مچ و مفاصل کف دست را در وضعیت خاصی قرار می دهند ، فشار از روی عصب برداشته شده و طی روند پروسه درمانی خاصی منجر به بهبود بیماری می شود.

لازم به ذکر است درمان تمام بیماری های نام برده شده مستلزم قرارگیری در یک تیم پزشکی و توانبخشی قوی است که به باید صورت یک کار گروهی انجام گیرد ، و هیچ کدام از درمان ها به تنهایی سبب دستیابی به نتایج مطلوب نخواهد شد.

 

گفتاردرمانی

در این بخش به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روشهای تشخیص و درمان این اختلالات پرداخته می شود.

تأخیر در شروع گفتار در کودکان ، اشکال در تلفظ اصورت گفتاری ، عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سوی کودک ، کم شنوایی یا نا شنوایی ، اشکال در درک کلام ، اختلال در بلع ، اختلالات فلج مغزی ، اوتیسم ، سکته مغزی و اختلالات یادگیری از جمله مواردی است که گفتار درمانگر به درمان آن می پردازد .